fot. Wojciech Jaskólski,
2017. Łódź
fot. Karuzela Wspomnień
2017 Łódź
Fot. Paweł Trzeźwiński
Projekt zrealizowany w ramach Festiwalu "Energia Miasta 2016".
Na Starym Polesiu po raz drugi powstały trzy murale inspirowane obrazami z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi. Chcemy propagować miasto, jako miejsce, w którym żyje się na co dzień i w którym można coś zmieniać.
Gra miejska zrealizowana w ramach Programu Partycypacyjnego odbyła się w tzw. Kwartale Włókiennicza, 1 maja 2015 roku. Jej celem było skierowanie uwagi łodzian na ten szczególny rejon śródmieścia, w którym obecnie obserwuje się wysokie natężenie problemów społecznych oraz materialnych.
"Fajranty po łódzku" to kameralne spotkania z sąsiedzkimi wspólnotami realizowane przez Urban Forms w ramach Programu Partycypacji Społecznej. Były one organizowane w podwórkach śródmiejskich kamienic czy na niewielkich ulicznych skwerkach w celu dotarcia do osób niechętnie uczestniczących w konsultacjach społecznych, przekazania im informacji o planowanych działaniach realizacyjnych i spojrzenia na nie z ich perspektywy.
Fundacja Urban Forms na zlecenie Miasta Łodzi realizowała Program Partycypacji Społecznej związany z planowanym procesem rewitalizacji. Nasze działania miały na celu nie tylko informowanie mieszkańców o zbliżających się zmianach, ale też pozyskiwanie ich opinii oraz wspieranie aktywności.
Stary Rynek w Łodzi to pusta, niechętnie użytkowana przez łodzian przestrzeń. W 2014 roku postanowiliśmy to zmienić, tworząc tu nową, czasową aranżację i proponując liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pretekstem do nawiązania dialogu z mieszkańcami Łodzi w 2015 roku była realizacja przez Urban Forms unikalnego projektu "Off galeria". Łódzcy twórcy działających w przestrzeni publicznej miasta stworzyli w trzech lokalizacjach murale stanowiące artystyczną transkrypcję dzieł z obszaru tak zwanej sztuki wysokiej, należących do kolekcji przechowywanej w Muzeum Miasta Łodzi.
W 2014 roku Fundacja Urban Forms zainicjowała cykl działań badawczych i konsultacyjnych w społecznościach lokalnych "Dialogi wokół murali". Ich pierwsza edycja miała dwa cele: poinformowanie mieszkańców o planach umieszczenia w Łodzi nowych murali oraz poznanie opinii łodzian na temat wielkoformatowych obrazów malowanych bezpośrednio na ścianach kamienic.
Od 2014 roku Fundacja Urban Forms prowadzi działania informacyjno-badawcze, wchodząc w dialog ze społecznościami lokalnymi podczas realizacji projektów artystycznych. W tym roku okazją do rozmów prowadzonych przez badaczy z firmy Qualio stały się prace tworzone przez Dede, Nitzan Mintz, Stormiego Millsa oraz Untaya na Bałutach, Opiemme przy ul. Jaracza oraz Jerzego Janiszewskiego na Starym Rynku. Same działania, jak i wyniki badań, zostały przedstawione w raporcie „Dialogi wokół murali. Epizody 2016”. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.
Warsztaty "Miasto w formie" realizowane były przez zespół Urban Forms w 2015 roku w ramach Programu Partycypacji Społecznej. Niektóre z nich były skierowane do dzieci ze szkół podstawowych, inne miały formułę otwartą. Łącznie przeprowadziliśmy sześć spotkań w szkole oraz cztery w przestrzeni publicznej miasta.
W 2014 roku Fundacja Urban Forms zrealizowała kilka cyklów warsztatów poświęconych sztuce miejskiej. Były one adresowane do różnych grup uczestników i poświęcone nie tylko street artowi, ale i różnym innym dziedzinom sztuki.
Fundacja Urban Forms, podczas „Bigla na Młynarskiej” zorganizowanego 11 września 2016 roku przez Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, zaprosiła mieszkańców Bałut do wspólnej zabawy. Znany łódzki twórca – Meisal461 – poprowadził warsztaty street artu, w trakcie których uczestnicy wspólnymi siłami stworzyli kolorowe graffiti. Natomiast Filozofowie z Uniwersytetu Łódzkiego, Anna Warda i Bartek Pokorski, zorganizowali turniej „Galante zagadki”.
Impulsem do stworzenia wirtualnego spaceru z przewodnikiem szlakiem murali był podyktowany kwarantanną zakaz wychodzenia z domu.
22-24 września 2016 roku, podczas Festiwalu "Energia Miasta", odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji naukowej „Aestetic Energy of the City. Ideas - Forms -Places” poświęconej sztuce miejskiej. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Urban Forms, Uniwersytet Łódzki oraz Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Celem konferencji jest krytyczna dyskusja nad rolą sztuki miejskiej w kształtowaniu sfery publicznej.
Pierwsza międzynarodowa konferencja "Aesthetic Energy of the City" została zorganizowana w Łodzi, we wrześniu 2014 roku, przez Uniwersytet Łódzki oraz Fundację Urban Forms. Głównym celem tego naukowego spotkania była dyskusja nad sztuką miejską i jej rolą w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej.
W 2014 roku Fundacja Urban Forms opublikowała pierwszą książkę naukową poświęconą sztuce miejskiej. Autorkami pracy zatytułowanej "Doświadczenie sztuki w przestrzeni miejskiej. Galeria Urban Forms 2011-2013" są dwie estetyczki - Agnieszka Gralińska-Toborek oraz Wioletta Kazimierska-Jerzyk. Książka zawiera nie tylko refleksje natury teoretycznej, ale i podsumowanie wyników badań jakościowych przeprowadzonych przez studentów UŁ.