ALLE MURALLE! – Spacer szlakiem murali bez wychodzenia z domu.

ALLE MURALLE! – Spacer szlakiem murali bez wychodzenia z domu.

Opis

Impulsem do stworzenia wirtualnego spaceru z przewodnikiem szlakiem murali był podyktowany kwarantanną zakaz wychodzenia z domu. Nasz połączony z grą spacer to idealna forma spędzania czasu, podczas której siedząc na kanapie możemy zwiedzać najciekawsze atrakcje Łodzi, jednocześnie współzawodnicząc z innymi. Ale dziś, kiedy kolejne ograniczenia są odwoływane spacer można odbywać w realu, korzystając z możliwości, jakie daje rozszerzona rzeczywistość (Augumented Reality – AR).

Uczestnik spaceru uzyska dostęp do ekskluzywnych, nie publikowanych nigdzie indziej informacji, materiałów i multimediów. Każdy mural został na użytek tego przedsięwzięcia opisany w taki sposób, w jaki są opisywane dzieła z obszaru tzw. sztuki wysokiej, tzn. twórca, wymiary, technika, rok powstania, lokalizacja. Spacerującym wirtualnie towarzyszyć będzie przewodnik współpracujący z Fundacją Urban Forms, co zagwarantuje przekaz zawierający nie tylko zwyczajowe informacje o dziele i twórcy, ale też anegdoty i nieznane konteksty jego powstawania. Do celów projektu zostały wykonane zdjęcia 360 stopni i z drona pozwalające obejrzeć każdy mural nie tylko,  jakby się stało obok niego ale też z lotu ptaka. Wykorzystanie technologii Street View i Gigapixel pozwoli odbiorcy uchwycić dzieło w bardzo wysokiej rozdzielczości zapewniając wyjątkowe wrażenia podczas powiększania obrazu. Jest to atrakcyjne nawet dla tych, którzy spacer odbędą w realu.

Dodatkową atrakcją jest wzbogacenie mało dynamicznego z natury spaceru w elementy gry, co, poprzez wprowadzenie aspektu rywalizacji pozwoli na dużo głębsze zaangażowanie odbiorcy i będzie narzędziem edukacji: zadania związane z poszczególnymi muralami będą zwierać dodatkowe informacje dotyczące sztuki czy przestrzeni publicznej lub uczestnik będzie musiał takie informacje zdobyć.

Spacer jest dostępny darmo, na wszystkich urządzeniach mobilnych (Android i iOS), nieograniczony czasowo, terytorialnie, społecznie czy ekonomicznie. Aby wziąć w nim udział wystarczy skorzystać z udostępnionego na stronie i w mediach społecznościowych linku, który najpierw przekieruje do darmowego pobrania aplikacji TROPICIEL w GooglePlay lub AppStore. Kiedy aplikacja będzie już zainstalowana link uruchomi nasz wirtualny spacer. Użytkownik, który zainstalował aplikację bez użycia linku będzie też miał dostęp do spaceru, wystarczy wybrać go w katalogu aplikacji. Podsumowując, instalujemy Tropiciela, wybieramy nasz wirtualny spacer i to już wszystko co jest potrzebne, żeby móc się nim cieszyć na swoim telefonie, czy tablecie.

Trasa dostępna pod linkiem: https://play.geotropiciel.pl/trasa/8aph

Spacer został opracowany i udostępniony w ramach programu Łódzkiego Centrum Wydarzeń „Kulturgranty” przez Fundację Urban Forms we współpracy z firmą eDialog.

Artyści

Galeria