GAIA

USA

Gaia, czyli Andrew Pisacane, pochodzi z Nowego Jorku. Obecnie mieszka w Baltimore, choć większość czasu spędza podróżując i malując murale na całym świecie. Jest absolwentem Maryland Institute College of Art in Baltimore, w Maryland. Jego prace studyjne, instalacje i projekty były wystawiane na całym świecie, przede wszystkim w Baltimore Museum of Art, Rice Gallery i Palazzo Collicola Arti Visive. Murale Gai można znaleźć w takich miastach, jak Londyn, Houston, Chicago, San Francisco, Wiedeń, Detroit, Perth, Montreal i in. Jego styl definiowany jest przez głębokie zainteresowanie miejscem i jego historią, które formują tematykę przestawień i wpływają na ich formę. Jako jeden z najbardziej obiecujących, młodych twórców światowego street artu w 2015 roku trafił na prestiżową listę Forbesa "30 under 30" w kategorii Art & Style.

Artysta mówi o sobie, że jest "chudym, białym dzieciakiem z Upper East Side w Nowym Jorku", gdzie dorastał. Jako pseudonimu używa imienia greckiej bogini ziemi - Gai, twierdząc, że identyfikuje się z "hipotezą Gai" sformułowaną przez naukowca James Lovelocka, którego teoria głosi, że Ziemia jest organizmem zakażonych osób.

Bohaterami łódzkiego muralu Gai z 2016 roku (usytuowanego przy ul. Kilińskiego 75) są Tadeusz Kościuszko oraz Thomas Jefferson, którzy poznali się w trakcie pobytu tego pierwszego w Stanach Zjednoczonych. Autor dzieła podkreśla, że „w swojej ostatniej woli Kościuszko zażądał, aby jego nieruchomość została przeznaczona na wsparcie emancypacji i edukacji Afroamerykanów z Południa. Jefferson nigdy nie wykonał woli swojego przyjaciela, prezentując w ten sposób odrażające, podwójne standardy demokracji liberalnej”. Mural przedstawia 3 wersje pomnika Kościuszki na Placu Wolności reprezentujące kolejne etapy jego historii: budowę w 1930 roku, zburzenie podczas II Wojny Światowej, wreszcie rekonstrukcję w 1960 roku. Obok widać również nieistniejące budynki Dworca Fabrycznego i hotelu Centrum, na których miejscu powstaje Nowe Centrum Łodzi. Tytuł muralu, „Demetia” („Niepamięć”), odnosi się do sukcesywnego wymazywania przeszłości z tkanki miejskiej. Artysta dostrzega istotny, symboliczny związek pomiędzy zmianami w przestrzeni otaczającej nowy Dworzec Fabryczny a historią Kościuszki jako bohatera narodowego. Mural ten otworzył Festiwal Energia Miasta 2016, poświęcony miejskim cyklom—budowania, niszczenia, burzenia, odnowy.

 

Gaia - Dementia, 2016, Lodz, fot. G. Stezala

Gaia - "Dementia", 2016. Łódź, Polska. Fot. Grzegorz Stężała

 

GAIA The Human Condition of Migration 2016 Monno source gaiastreetart.com.

GAIA - "The Human Condition of Migration", 2016. Monno, Włochy. Źródło: gaiastreetart.com

 

GAIA - Double St Michael (Nationalism), 2016, Kijów, source: gaiastreetart.com

GAIA - "Double St Michael (Nationalism)", 2016, Kijów, Ukraina, Źródło: gaiastreetart.com

GAIA - 11 Instagram Posts, 2016, Nowy Jork, source: gaiastreetart.com

GAIA - "11 Instagram Posts", 2016, Nowy Jork, USA. Źródło: gaiastreetart.com

 

Realizacje dla Urban Forms