Vhils – to pseudonim artystyczny Alexandro Farto (ur. 1987), pochodzącego z Portugali twórcy street artu, mieszkającego obecnie w Lizbonie i Londynie. Pseudonim nie posiada żadnych ukrytych znaczeń, jest po prostu zlepkiem ulubionych liter artysty, łatwych i szybkich do zapisania.
Vhils stał się znany dzięki wyjątkowej technice tworzenia – artysta nie używa bowiem farb czy sprayu (tak jak robią to inni twórcy), ale wykorzystuje to, co już jest na ścianie (np. niszczejący tynk), a jego narzędziami pracy są młotek, dłuto i wiertarka. W ten sposób powstają wyjątkowe portrety – reliefy, o których mówi się jako o „wyrzeźbionych w ścianach twarzach”. Można powiedzieć, że choć pozornie Vhils niszczy mury na których tworzy, to tak naprawdę wydobywa z nich nowe życie. Używając wiertarek, kwasów czy bielników zmierza do odkrycia pierwotnej warstwy ściany, uprawiając quasi archeologię.
Vhils urodził się w 1987 roku w Lizbonie. Dzieciństwo spędził w przemysłowej dzielnicy miasta, gdzie obserwował zachodzące w Portugalii przemiany (wstąpienie do UE, demokratyzacja systemu politycznego) i towarzyszące im rewolucyjne nastroje, które wielu wyrażało właśnie na murach miasta. Wtedy też, pod koniec lat 90-tych, Vhils zainteresował się sztuką graffiti.
Wkrótce na kilka lat opuścił Lizbonę i wyjechał do Londynu, gdzie ukończył studia na londyńskim University of the Arts. Obecnie mieszka zarówno w Lizbonie, jak i w Londynie.
Przełomową datą dla Vhilsa był rok 2008 roku, kiedy stworzony przez niego portret pojawił się tuż obok rysunku Banksy’ego na Cans Festival w Londynie. Od tamtej pory artysta jest zapraszany na liczne festiwale street artu.
Łódzki kuty mural Vhilsa powstał jesienią 2014 roku przy ul. Kopernika 28, w ramach czwartej edycji Festiwalu Galeria Urban Forms.

VHILS - bez tytułu, 2014. Łódź, źródło: Archiwum FUF

VHILS - portret Constantina Brâncuși, 2016. Bukareszt, Rumunia. Źródło: facebook.com/vhils1

VHILS & mieszkańcy - bez tytułu, 2016. Loures, Portugalia. Źródło: facebook.com/vhils1

VHILS - portret Cheikh Anta Diopa, 2016. Dakar, Senegal. Źródło: facebook.com/vhils1