ROBERT RUMAS

ROBERT RUMAS

Polska

Robert Rumas to uznany rzeźbiarz, twórca obiektów, interwencji, instalacji, fotografii, a także kurator i scenograf. Artysta ten jest uważany za najważniejszego przedstawiciela nurtu sztuki krytycznej lat 90. Jego prace zmuszają do myślenia, zaskakują i często szokują. Rumas w swojej twórczości często podejmuje problem współczesnej tożsamości polskiego społeczeństwa. Swoje prace prezentował w znaczących europejskich galeriach: Kunsthalle w Wiedniu, Berlinie, Kunst-und Ausstellungshale w Bonn, Moderna Musset w Sztokholmie, Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Hamburgu i Bohum. W Polsce można było oglądać jego prace w galeriach takich jak: „Zachęcie”, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowym w Warszawie.

Łódzka publiczność nie jest obca artyście. W akcji „Kwadrans dla miasta Łodzi" w 2002 roku uruchomił nieczynny zegar na bramie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego – jednocześnie podarował mieszkańcom „wyłom w czasie rzeczywistym”, bo zegar spieszył się o 15 minut. W 2012 roku Rumas jako scenograf i projektant organizacji przestrzeni współtworzył głośną inscenizację powieści Józefa Rotha „Hotel Savoy”, odgrywaną w zaadoptowanej do tego celu scenerii łódzkiego Hotelu Savoy.

Podczas Festiwalu Łódź 4 Kultur zmienił przestrzeń  Starego Rynku, tworząc instalację  „X” składającą się z konstrukcja z zapisanymi na niej frazami z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima.

 

Robert Rumas, "X", 2017 Łódź. Źródło: FŁ4K

Robert Rumas X Lodz Poland Urban Forms ph.Mikolaj Zacharow 6

Robert Rumas, "X", 2017 Łódź. Fot. Mikołaj Zacharow

 

 

Realizacje dla Urban Forms