NUNCA

Brazylia

Francisco Rodrigues da Silva – brazylijski grafficiarz (z uwagi na pochodzenie zwany także „grafiteiro”) posługuje się pseudonimem Nunca (po portugalsku "nigdy"), który stanowi deklarację buntu i uwolnienia się od kulturowych i mentalnych ograniczeń.

Nunca urodził się w 1983 roku w Sao Paulo, gdzie mieszka do dziś. W wieku 12 lat wstąpił do ulicznego gangu i podjął pierwsze próby tworzenia graffiti na ulicach miasta – były to głównie dosadne hasła wyrażające sprzeciw wobec trudnych warunków życia w Sao Paulo. Kilka lat później, gdy Nunca przeprowadził się do innej dzielnicy miasta, porzucił tagowanie (napisy) na rzecz bardziej przemyślanej formy wyrazu –  tak zaczęły powstawać barwne, figuratywne, odnoszące się do lokalnej estetyki i kultury murale. W swoich obrazach Nunca przeprowadza diagnozę nie tylko rzeczywistości współczesnej Brazylii, ale także jej, nie zawsze pozytywnej, przeszłości. Krytyka polityczno-społeczna zawarta w obrazach artysty sprawiła, że o ile na arenie międzynarodowej Nunca cieszy się dużym uznaniem, o tyle w rodzinnej Brazylii bywa oskarżany o zdradę swoich korzeni. Jego murale odnoszą się bowiem do tak niewygodnych kwestii jak np. kanibalizm, niekontrolowany eksport dóbr naturalnych (wycinanie lasów Puszczy Amazońskiej) czy wpływ globalizacji na miejscową kulturę.

Pewną ciekawostkę stanowi fakt, że w 2010 roku Nunca zaprojektował na zlecenie firmy Nike stroje dla brazylijskiej drużyny piłkarskiej, co zostało nie całkiem pozytywnie odebrane przez środowisko brazylijskich twórców sztuki niezależnej.

Nunca jest jednym z bardziej popularnych twórców street artu na świecie. Oprócz sztuki ulicznej, maluje też tradycyjne obrazy, co zostało uhonorowane poprzez zorganizowanie wystawy jego prac w londyńskiej galerii Tate Modern. Jego murale odnaleźć można na ulicach całego świata. Artysta łączy współczesne trendy z rodzimymi motywami, podejmując tematy plemienności w sposób metaforyczny oraz malując portrety rdzennych mieszkańców Brazylii. Współpracował z wieloma innymi brazylijskimi artystami streetartu, w tym na przykład z braćmi Os Gemeos, artystami pochodzącymi z tego samego miasta i środowiska społecznego.

Łódzki mural artysty powstał w 2014 roku przy ul. Narutowicza 25, w ramach IV edycji Festiwalu Galeria Urban Forms.

 

Nunca - bez tytulu, 2014, Lodz, source AFUF

Nunca - bez tytułu, 2014. Łódź, źródło: Archiwum FUF

 

Nunca - bez tytułu, 2015, Kijów, Ukraina, source facebook nunca.art

Nunca - bez tytułu, 2015. Kijów, Ukraina. Źródło: facebook.com/nunca.art

 

Nunca - bez tytulu, 2016, Berlin, Niemcy, source facebook nunca.art

Nunca - bez tytulu, 2016. Berlin, Niemcy. Źródło: facebook.com/nunca.art

 

Realizacje dla Urban Forms