MORIK

Rosja

Marat Danilyan aka Morik - urodzony w 1982 roku w Nowosybirsku (Rosja) artysta street artowy, grafik komputerowy i ilustrator. Od dzieciństwa zajmował się rysowaniem, kształcąc się w szkole artystycznej dla dzieci. Absolwent filologii i ekonomii na Uniwersytecie w Nowosybirsku, ostatecznie postanowił poświęcić się sztuce. 
W 1998 r za sprawą Internetu poznał kulturę hip hop i zafascynował się sztuką graffiti. „Zaczynałem jako graficiarz, sytuujący się między wild style a trójwymiarowością – mówi Artysta – Następnie dołączyłem do tego fotorealizm i surrealizm. Teraz stosuję mieszankę wszystkiego, co kiedykolwiek robiłem: łączę elementy fotorealistyczne z typografią, do której skłaniają mnie moje doświadczenia z graffiti. Ponadto dodaję mnóstwo szczegółów i form abstrakcyjnych. Przywiązuję większą wagę do rysunku, form, kolorów, aranżacji graficznej niż do samego przesłania. Choć oczywiście, istnieją wyjątki”. Łącząc symbolikę z abstrakcyjnymi kompozycjami, realizm z ekspresjonizmem i elementami futuryzmu Morik stworzył własną, rozpoznawalną estetykę. W 2011 założył wraz Andrzejem Aberem First Graffiti Agency (FGA), agencję wykonującą prace komercyjne zarówno w Rosji, jak i poza jej granicami.

Łódzki mural Morika "Po rozmowie" ("After the Call") powstał w 2014 roku w ramach projektu Galeria Urban Forms, przy współpracy z programem Mia100 Kamienic. Można go oglądać przy ul. Więckowskiego 9.

 

MORIK - "Po rozmowie"/"After the call", 2014. Łódź, ul. Więckowskiego 9, Polska.

MORIK - "Po rozmowie"/"After the call", 2014. Łódź, ul. Więckowskiego 9, Polska. źródło: Archiwum FUF

 

MORIK - "Cubans", 2015. Wynwood, Miami, USA. źródło: www.morik1.livejournal.com

MORIK - "Cubans", 2015. Wynwood, Miami, USA. źródło: www.morik1.livejournal.com

 

MORIK - "A Long Game", 2016, Odessa, Ukraina. Fot. M. Belousov, źródło: urbanite

MORIK - "A Long Game", 2016, Odessa, Ukraina. Fot. M. Belousov, źródło: urbanitewebzine.com

 

Realizacje dla Urban Forms