Dede aka Dede Bandaid – artysta z Tel Awiwu, który rozpoczął swoją przygodę ze street artem malując sprayem Drogę Mleczną na murach swojej szkoły. Już w czasie służby wojskowej zaczął tworzyć graffiti, zawierające wyraźny antysystemowy przekaz wizualny (na przykład żołnierzy dzieci puszczających bańki mydlane), a po jej zakończeniu często wykorzystywał motywy gołębia pokoju, czy ogromnych zwierząt w celu zademonstrowania swych poglądów społecznych i politycznych. Począwszy od 2008 roku coraz częściej odwołuje się w swych pracach do współczesnych wydarzeń politycznych. Zdobył sobie uznanie dzięki artystycznym interwencjom, takim jak na przykład przemiana opuszczonego Delfinarium w Tel Awiwie (głośnego z powodu samobójczego ataku bombowego w dyskotece w 2001) w zwróconą w stronę morza kłapiącą szczękę (Chattery Teeth).
Najbardziej rozpoznawalnym motywem jego twórczości są plastry (band-aids) rozumiane jako symbol leczenia, uzdrawiania zarówno osobistych, jak i wspólnotowych traum. Jego prace znajdują się głównie w przestrzeni publicznej, choć artysta unika aktów czystego wandalizmu. Od 2009 roku jego prace wystawiane są na wystawach zarówno w Izraelu (np. Kishon Gallery), jak i w USA, Szwajcarii, Włoszech, Francji, czy Niemczech.
Łódzkie murale Dede powstały w trakcie Festiwalu Energia Miasta 2016 i noszą wspólny tytuł Searching Safety/Szukając bezpieczeństwa. Oplatające okna plastry namalowane na budynku w dawnej dzielnicy żydowskiego getta (ul. WiN 10) przywołują wprawdzie bolesną przeszłość miejsca, ale są też nadzieją na uzdrowienie wielokulturowych relacji. Nadzieję tę wyraża również biały, wzbijający się do lotu ptak, symbol pokoju i bezpieczeństwa (ul. Młynarska 15).

Dede - "Searching Safety", 2016. Łódź, Polska. Fot. Paweł Trzeźwiński

Dede - "Searching Safety II", 2016. Łódź, Polska. Fot. Paweł Trzeźwiński

Dede - Delfinarium w Tel Awiwie, źródło: imdede.com

Dede - bez tytułu, Tel Awiw, Izrael. Źródło: imdede.com

Dede - bez tytułu, źródło: imdede.com