ANYA MIELNICZEK

ANYA MIELNICZEK

Kanada

Urodzona w 1990 r. Anya Mielniczek jest polsko-kanadyjską artystką, która dorastała między Toronto w Kanadzie a wiejskimi stronami Polski. Jako artystka multidyscyplinarna w swoich pracach sztuki piękne łączy z odpadami, które można znaleźć na ulicy.

W 2012 roku ukończyła studia ze Sztuk Plastycznych na Queen’s University w Kingston, w Kanadzie, w latach 2013-2014 roku odbyła roczny staż The Living Arts Center w Mississauga, w 2016 roku była rezydentką INSTINC Studios w Singapurze.

Mielniczek zbiera różne materiały, które można przetworzyć bądź wykorzystać w niezmienionej formie i używając ich w swoich pracach nadaje im nową wartość. Artystka inkorporuje odpady takie jak foliowe torby, czy opakowania po cukierkach także, by zwrócić uwagę na nasze konsumpcyjne przyzwyczajenia i ich wpływ na naturalne środowisko. Jej obrazy dryfują między estetyką natury i fantazji, delikatne twarze kobiet przedstawione w zdecydowanej kolorystyce mają niesamowitą, niemal hipnotyzującą moc.

Mural namalowany we współpracy z Urban Forms w Łodzi nosi tytuł „Szlachetne gatunki” i znajduje się na jednej ze ścian Centrum OFF Piotrkowska.

Anya Mielniczek - "Szlachetne Gatunki", Off Piotrkowska, Łódź, 2019

Anya Mielniczek - "Szlachetne Gatunki", Off Piotrkowska, Łódź, 2019