Zrzutka na powrót Bordalo II

Zrzutka na powrót Bordalo II

 

KLIKNIJ TU, ŻEBY WESPRZEĆ ZRZUTKĘ 

 

Niezwykły mural autorstwa artysty Bordalo przez ponad 5 lat był wizytówką ulicy Kilińskiego w Łodzi.

Na ścianie kamienicy nr 127 Jerzyk zagościł w 2015 roku podczas Festiwalu Energii Miasta, skąd musiał odlecieć w efekcie wyburzenia budynku w roku 2021.

W porozumieniu z developerem, który postawił w tym miejscu nowy budynek, podjęliśmy starania o powrót sztuki Bordalo II do krajobrazu miasta. Chcemy zrekompensować stratę Jerzyka innym muralem artysty w nowym miejscu i wierzymy, że możemy tego dokonać z Twoją pomocą!

 

Wspólnie sprawimy, że kolejne niezwykłe dzieło od Bordalo znów zagości w Łodzi, tym razem na dobre!

Jak możesz pomóc?

Po pierwsze: oczywiście dorzuć do budżetu dowolną kwotę. Naprawdę każda złotówka ma znaczenie!

Po drugie: przekaż informację innym, udostępnij zrzutkę wszędzie, gdzie możesz, pokaż innym, że wspierasz powrót Bordalo II i zachęć ich do tego samego!

 

Parę słów o historii łódzkiego Jerzyka przy Kilińskiego

Mural „Apus Apus”, autorstwa Bordalo II z Portugalii powstał W 2015 roku z inicjatywy fundacji. Twórca wpisał swoje dzieło, w całości stworzone ze zużytych elementów samochodowych, w prowadzoną przez niego od lat kampanię „Big Trash Animals” poruszającą problem wymierania gatunków zwierząt i zaśmiecania planety. Mural przestawia miejskiego ptaszka, jerzyka, który na okres lęgowy chroni się w otworach wentylacyjnych budynków. Jerzyki są ważnym elementem ekosystemu, utrzymują w nim równowagę, żywiąc się drobnymi owadami, między innymi komarami i meszkami. Największym zagrożeniem dla nich są wszelkie prace budowlane: ocieplanie, wygłuszanie, remonty budynków, przy których nikną ich gniazda. Dlatego w Polsce trwa kampania budowy budek lęgowych, a mural Bordalo II wpisuje się tym samym również w te działania, zmierzające do zabezpieczenia populacji jerzyków w naszym kraju.

Bordalo II od początku artystycznej działalności realizuje swoją misję: ostrzega przed zanieczyszczeniami środowiska, katastrofą, do której nieuchronnie prowadzi nadmierny konsumpcjonizm i procesem wymierania niektórych gatunków zwierząt. Artysta wykorzystuje porzucone przedmioty i śmieci, które może znaleźć w mieście, takie jak złom, stare opony, karoserie samochodowe, sprzęt AGD, plastikowe rzeczy i aluminiowe puszki do tworzenia zachwycających instalacji naściennych i rzeźb zwierząt. W ten sposób "śmieci" stają się niezwykłym i niepowtarzalnym surowcem, który zostaje przekształcony w dzieło sztuki. Jak mówi artysta: "Chodzi o to, aby przedstawić samą naturę, w tym przypadku zwierzęta, z materiałów, które są odpowiedzialne za jej zniszczenie." W jego pracach można zobaczyć wizerunki niedźwiedzi, lisów, różnych gatunków ptaków, słoni, kotów, a także wielu różnych zwierząt morskich. Od 2012 roku Artur Bordalo stworzył około dwustu instalacji naściennych i rzeźb, wykorzystując ponad 60 ton materiałów wtórnych. Jego instalacje, które można spotkać na całym świecie, stanowią globalny nośnik uniwersalnego humanistycznego manifestu. Należy też podkreślić, że jego dzieła mają najwyższą artystyczna jakość i zawsze wywołują poruszenie i żywy odbiór. Aby zrozumieć, jak niezwykłym artystą jest Bordalo II trzeba koniecznie obejrzeć ten film:

 

Kultowy Jerzyk zniknął z krajobrazu Łodzi w 2021 roku. Teren, na którym stała zburzona kamienica  przy ul. Kilińskiego 127 kupiła spółka Grupa Echo Development z zamiarem budowy centrum biurowego React. Część działki zajmowała kamienica z muralem, którą inwestor miał wyremontować. Remont jednak okazał się nieopłacalny i za zgodą konserwatora zabytków kamienica została rozebrana, nie udało się więc zachować Jerzyka.

 

A co dalej?

Deweloper, zdając sobie sprawę, że zniknięcie Jerzyka to niepowetowana strata dla mieszkańców, zadeklarował wsparcie inicjatywy ponownego zaproszenia Bordalo II do Łodzi, aby stworzył swoje kolejne dzieło. Mural powstanie jesienią 2023, w piętnastą rocznicę założenia przez Teresę Latuszewską-Syrdę Fundacji Urban Forms.

Dzięki Grupie Echo Development i Resi4Rent mamy na realizację muralu 60 000 PLN. Celem zrzutki jest zdobycie pozostałych funduszy. Musimy zabezpieczyć:

- pozyskanie i transport materiałów;

- produkcję elementów muralu;

- instalację elementów, w tym sprzęt, podnośniki, rusztowania;

- zabezpieczenie terenu i ubezpieczenie prac;

- zezwolenia, projekt techniczno-budowlany;

- koordynację działań i promocję projektu.

Założona przez nas kwota to 150 tysięcy. Wszelkie niewykorzystane środki lub nadwyżki przeznaczymy na wsparcie innej niezależnej artystycznej inicjatywy.

Jak widzisz, czeka nas wiele pracy i naprawdę bardzo potrzebujemy Twojego wsparcia.