Wstążki na Starym Rynku

Wstążki na Starym Rynku

Instalacja ze wstążek jest pomyślana przez artystę Jerzego Janiszewskiego, jako autorski projekt dedykowany Miastu Łódź i scenografia dla organizowanych na Starym Rynku uroczystości z okazji Urodzin Łodzi.

O projekcie

Instalacja w postaci wielobarwnych wstążek nawiązuje do różnorodnych funkcji, jakie pełni rynek i wprowadza w to miejsce intensywne życie, pełne barw i dźwięków. Dzięki temu  przestrzeń Starego Rynku staje się miejscem obchodzenia uroczystego święta, wytchnienia i relaksującej, odświętnej przyjemności.

Kolorystyka instalacji nawiązuje do Łodzi, jako miasta awangardy, co jest odwołaniem do obchodzonego w tym roku stulecia awangardy.Jest to też odwołanie do łodzi jako miejsca, gdzie produkowane są wzorzyste tkaniny oraz do tradycji łódzkiego designu. Wstążki jako elementy graficzne wprawione w ruch, stwarzają tysiące kombinacji, podpowiadają możliwości zmian i przekształceń. Swoboda/wolność jest ruchem kreującym, a wstążki żyją swoim życiem, tak jak miasto jednocześnie trwałe i zmienne.

O autorze

Jerzy Janiszewski to niezależny projektant, grafik, autor logo „Solidarność”, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie, a także identyfikacji wizualnej i logo Prezydencji Polskiej w UE, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu RP.

Janiszewski wykonuje też plenerow instalacji z tysięcy wstążek wtopionych w przestrzeń miasta. Mieszkający od wielu lat w Hiszpanii artysta swoimi pracami zmieniał już oblicza dzielnic takich miast jak Madryt czy Barcelona. W 2016 roku, na zaproszenie Fundacji Urban Forms zaprojektował instalację na Starym Rynku. Był to ogromny sukces, zarówno społeczny, jak i wizerunkowy - w krótkim czasie Stary Rynek zapełnił się mieszkańcami, którzy obserwowali niezwykłe przedstawienie, tworzone przez poruszające się na wietrze wstążki, robili fotografie, spotykali się ze znajomymi, a nawet wykonywali ślubne sesje zdjęciowe. Umieszczenie zdjęcia wstążek na oficjalnej stronie Instagramu spowodowało 1 milion kliknięć w ciągu paru minut.

O współpracownikach

Do powstania tego dzieła przyczyniło się wiele osób, a w szczególności:

Sponsorzy/Partnerzy

Grzegorz Religa, który sam o sobie mówi: niegasnący fascynat Łodzi i architektury, w tym również Bałut, z pasją wprowadzający kolor i optymizm na łódzkie ulice

Plastiflora – firma produkująca wstążki i artykuły florystyczne, która istnieje od 1974 roku i kontynuuje tradycje łódzkiego włókiennictwa

Wykonawcy

Cayenne Visual Communication

Jasprojekt Sławomir Jagiełło

Joanna Koczur oraz wolontariusze:

Ethel Garcia, Ricardo Colme, Edyta Śpionek, Piotr Zieliński, Joanna Stęsicka, Marek Syrda,

Sofiia Azovtseva/Akademickie Centrum Współpracy ze Wschodem/Politechnika Łódzka oraz uczestnicy kursu letniego języka polskiego na Politechnice Łódzkiej, 2017

Bardzo młoda staropolesianka Zuzia i wolontariusze ze Społecznego Domu Kultury „Miejsce Spotkań”,

Małgorzata Cyrańska i Katarzyna Kucharska/program “Wyciągamy dzieci z bramy” oraz dzieciaki z Widzewa: Maja, Zuzia, Mikołaj, Szymon, Sebastian.

Serdecznie dziękujemy!

 

Lodz nowelogoLogo Cayenne 1

 

spolecznie zaangazowani logo 1

wyciagamy dzieci z bramy