Instalacja ze wstążek jest pomyślana przez artystę Jerzego Janiszewskiego, jako autorski projekt dedykowany Miastu Łódź i scenografia dla organizowanych na Starym Rynku uroczystości z okazji Urodzin Łodzi.
O projekcie
Instalacja w postaci wielobarwnych wstążek nawiązuje do różnorodnych funkcji, jakie pełni rynek i wprowadza w to miejsce intensywne życie, pełne barw i dźwięków. Dzięki temu przestrzeń Starego Rynku staje się miejscem obchodzenia uroczystego święta, wytchnienia i relaksującej, odświętnej przyjemności.
Kolorystyka instalacji nawiązuje do Łodzi, jako miasta awangardy, co jest odwołaniem do obchodzonego w tym roku stulecia awangardy.Jest to też odwołanie do łodzi jako miejsca, gdzie produkowane są wzorzyste tkaniny oraz do tradycji łódzkiego designu. Wstążki jako elementy graficzne wprawione w ruch, stwarzają tysiące kombinacji, podpowiadają możliwości zmian i przekształceń. Swoboda/wolność jest ruchem kreującym, a wstążki żyją swoim życiem, tak jak miasto jednocześnie trwałe i zmienne.
O autorze
Jerzy Janiszewski to niezależny projektant, grafik, autor logo „Solidarność”, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie, a także identyfikacji wizualnej i logo Prezydencji Polskiej w UE, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu RP.
Janiszewski wykonuje też plenerow instalacji z tysięcy wstążek wtopionych w przestrzeń miasta. Mieszkający od wielu lat w Hiszpanii artysta swoimi pracami zmieniał już oblicza dzielnic takich miast jak Madryt czy Barcelona. W 2016 roku, na zaproszenie Fundacji Urban Forms zaprojektował instalację na Starym Rynku. Był to ogromny sukces, zarówno społeczny, jak i wizerunkowy - w krótkim czasie Stary Rynek zapełnił się mieszkańcami, którzy obserwowali niezwykłe przedstawienie, tworzone przez poruszające się na wietrze wstążki, robili fotografie, spotykali się ze znajomymi, a nawet wykonywali ślubne sesje zdjęciowe. Umieszczenie zdjęcia wstążek na oficjalnej stronie Instagramu spowodowało 1 milion kliknięć w ciągu paru minut.
O współpracownikach
Do powstania tego dzieła przyczyniło się wiele osób, a w szczególności:
Sponsorzy/Partnerzy
Grzegorz Religa, który sam o sobie mówi: niegasnący fascynat Łodzi i architektury, w tym również Bałut, z pasją wprowadzający kolor i optymizm na łódzkie ulice
Plastiflora – firma produkująca wstążki i artykuły florystyczne, która istnieje od 1974 roku i kontynuuje tradycje łódzkiego włókiennictwa
Wykonawcy
Cayenne Visual Communication
Jasprojekt Sławomir Jagiełło
Joanna Koczur oraz wolontariusze:
Ethel Garcia, Ricardo Colme, Edyta Śpionek, Piotr Zieliński, Joanna Stęsicka, Marek Syrda,
Sofiia Azovtseva/Akademickie Centrum Współpracy ze Wschodem/Politechnika Łódzka oraz uczestnicy kursu letniego języka polskiego na Politechnice Łódzkiej, 2017
Bardzo młoda staropolesianka Zuzia i wolontariusze ze Społecznego Domu Kultury „Miejsce Spotkań”,
Małgorzata Cyrańska i Katarzyna Kucharska/program “Wyciągamy dzieci z bramy” oraz dzieciaki z Widzewa: Maja, Zuzia, Mikołaj, Szymon, Sebastian.
Serdecznie dziękujemy!