Kochamy Teofilów - Projekt Teofilów Mon Amour

Kochamy Teofilów - Projekt Teofilów Mon Amour

W tym roku murale ozdobią ściany Teofilowa.

Obraz autorstwa Klaudii Funkiewicz

Na terenie łódzkiego blokowiska powstaną murale inspirowane indywidualnymi historiami mieszkańców, wykonane w technice malarstwa iluzjonistycznego i 3D. Koncepcje murali powstaną w efekcie dialogu z mieszkańcami, architekturą i przywoływania indywidualnych ludzkich historii. Obrazy wykonane w technice malarstwa iluzjonistycznego zawsze wywołują pozytywne reakcje i zachęcają do aktywnego odbioru dzieł. W czasie projektu będzie prowadzona akcja informacyjno – konsultacyjna „Dialogi wokół Teofilowa”, spotkania sąsiedzkie i spacer szlakiem murali. W efekcie powstaną na osiedlu 2 murale wielkoformatowe i kilka mniejszych obiektów sztuki.

Projekt inicjuje proces wielopłaszczyznowej odnowy robotniczego osiedla, niegdyś dumy PRL, dziś zaniedbanego blokowiska. Murale na Teofilowie nadadzą nową jakość i indywidualny rys bezosobowemu osiedlu symbolicznie oddając je na nowo mieszkańcom.

„Dialogi...” to akcja informacyjno-konsultacyjna dzięki której mieszkańcy zostaną wyczerpująco poinformowani o projekcie, będą mogli opowiedzieć animatorom indywidualne historie związane z ich „małą ojczyzną”, a także wskazać miejsca na osiedlu, gdzie powinna zagościć sztuka. W wyniku tego działania wybrane zostaną lokalizacje dla mających powstać dzieł i zebrany materiał, który posłuży artystom do przygotowania koncepcji murali.

Artyści wyposażeni w wiedzę i inspiracje stworzą projekty, które zostaną przedyskutowane z mieszkańcami - będą oni mogli wyrazić swoje opinie i uwagi.Jeśli mieszkańcy uznają, że konieczne jest spotkanie i „negocjacje” z twórcą, zostanie ono zorganizowane. Będzie to dla obu stron okazja do zadawania pytań i przedstawiania swoich racji. W trakcie pracy nad muralami twórcy będą mieli bezpośredni kontakt z mieszkańcami – odbiorcami dzieł, co da niespotykaną w przypadku aktu twórczego możliwość bezpośredniego kontaktu artysta – odbiorca.

W projekcie wezmą udział: Magda Ćwik (Barcelona), Riq Etiq (Rotterdam), oraz absolwentki łódzkiej ASP: Klaudia Funkiewicz i Weronika Wrzosek.

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Łodzi, wspierany przez Łódź Kreuje i Łódź Miasto Filmu Unesco.

Magda Cwik Art Florbela Espanca Mural Porto

Magda Ćwik, Porto, 2019, fot. Magda Ćwik

 

Riq Etiq

Riq Etiq, "INTRODUCING PART 01", 2018, fot. Riq Etiq

 

Klaudia Funkiewicz niebieski

Klaudia Funkiewicz

 

logo wer horyzont zhaslem pl kolor3  lodzmiastofilmu2

Logo mod redX10

 

LUTNIA logo2

 

logomosirwodnyraj2