Wspomnienie Ślepego Maksa przy Pomorskiej 11

Wspomnienie Ślepego Maksa przy Pomorskiej 11

fot. Paweł Trzeźwiński

Na budynku przy skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i Wschodniej powstała pierwsza część muralu poświęcona Ślepemu Maksowi, autorem pracy jest łódzki artysta Martyn Gill.

Po ukonczeniu prac remontowych i dobudowy budynku, mural bedzie domalowany i ukaże się w pełnej krasie. 

Pracę wykonał Martyn Gill - animator, ilustrator, artysta street artowy, student Łódzkiego ASP. Współtwórca jeżdżącego od 2018 roku po łódzkich torowiskach “Porcelanowego Tramwaju”. Współtwórca muralu w przejściu podziemnym pomiędzy Karolewem a Atlas Areną. W latach 2016 - 2018 aktywnie tworzył realizacje scenograficzne o charakterze street artowym rozbudowane o mappingi świetlne dla łódzkich imprez muzyki elektronicznej.

Projekt muralu na Pomorskiej 11 ma na celu uchwycenie międzywojennej Łodzi, będącej w tamtym okresie młodym miastem tuż po okresie industrialnego rozkwitu. Niestety pierwsza wojna światowa zwolniła proces mocnej rozbudowy miasta, pozostawiając jej przemysł włókienniczy w nieciekawym stanie, ten ma się podnieść znowu na nogi w połowie lat 30. Mural ma przedstawiać nastroje tamtych czasów. Kobieta reprezentująca nową epokę niesie świecznik, niejako nadzieję dla przyszłości. Mężczyzna u podstawy muralu przedstawia za to siłę robotniczą, strapioną i patrzącą w przeszłość. Budynki na muralu mają bezpośrednio nawiązywać do łódzkiej architektury, ukazując zarazem charakter tkanki miejskiej tamtego okresu. W detalu muralu umieszczony jest też szyld “KOKOLEWOLE”, który nawiązuje do lokalizacji muralu. W budynku przy ul. Pomorskiej 11 znajdował się działający w międzywojennej Łodzi klub o tej nazwie, będący istotną częścią  zawiłej historii miasta. To w nim większość czasu przesiadywał Ślepy Maks, znana postać łódzkiego półświatka.

Projekt powstaje we współpracy z BAM Architektura.

Martyn Gill, Pomorska 11, Łódź, 2020, fot. Paweł Trzeźwiński

Martyn Gill, Pomorska 11, Łódź, 2020, fot. Paweł Trzeźwiński