Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych - niszowy festiwal filmowy w Roku Lema

Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych - niszowy festiwal filmowy w Roku Lema

Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych (MFFF) to nowy niszowy festiwal filmowy powołany do życia z okazji Roku Lema. Celem festiwalu jest eksplorowanie wątków futurologicznych w dziełach filmowych.

Tegoroczny podtytuł FiLEMy i LEMacje bezpośrednio odnosi się do patrona - Stanisława Lema i będzie związany z przeglądem filmowych adaptacji dzieł pisarza.

 

Pierwsza edycja festiwalu, ze względu na niepewną sytuację związaną z epidemią wirusa SARS-CoV-2 ma charakter całkowicie online. Wszystkie filmy zostaną umieszczone na platformie streamingowej, do której link udostępnimy już wkrótce. Filmy będzie można ogladać od 10 do 12 września 2021.

 

Pomysłodawcą festiwalu jest Fundacja Urban Forms, która od pewnego czasu stara się wykraczać poza dotychczasową domenę działalności związaną z malarstwem wielkoformatowym. A do współpracy nad stworzeniem koncepcji łódzkiego nowego filmowego wydarzenia fundacja zaprosiła Piotra Kardasa, twórcę Festiwalu Animacji O!PLA.

 

Co znajdzie się w programie festiwalu? Zaplanowaliśmy projekcje najciekawszych, wyselekcjonowanych filmów inspirowanych twórczością Stanisława Lema, także tych dawno nie prezentowanych. Choć wyobraźnia Lema jest stworzona dla filmu animowanego, w rzeczywistości jednak powstało niewiele animowanych adaptacji jego dzieł. Przegląd zatytułowany LEMacje ma na celu przywołać te kilka znaczących produkcji. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć różnorodność technik i poetyk w podejściu do twórczości autora. Swoistym uzupełnieniem LEMacji będzie przegląd zatytułowany FiLEMy. W tym bloku zaplanowano pokaz kilku produkcji pełnometrażowych. 

Podstawą festiwalu będzie międzynarodowy konkurs filmów futurologicznych, ocenianych zarówno przez jury, jak i publiczność.

Koszt biletu do każdej z sekcji kosztuje 10 zł.

Szczegółowy program festiwalu już wkrótce!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych FiLEMy i LEMacje. Łódzki wkład w obchody Roku Stanisława Lema 2021 i nowa oferta Łodzi Filmowej jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

 download

 

Partner festiwalu

 

 

opus film