Magiczny Manhattan

Magiczny Manhattan

Artystyczne podróże z Egonem

Termin: 18.08.2022 – 30.10.2022
Miejsce realizacji: Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa, tzw. Manhattan
W Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej popularnie zwanej Manhattanem osiedliło się wiele rodzin ukraińskich z dziećmi. Te rodziny rzadko kiedy wyjeżdżają na wakacje, a pozbawione w tym okresie opieki szkolnej dzieci dużo czasu spędzają na blokowisku, w przestrzeni między blokami. Chcemy zaproponować im wakacyjną przygodę, przedłużoną na okres powakacyjny – ozdabianie różnych zaułków i miejsc na osiedlu wspólnie z łódzkim artystą Andrzejem Miastkowskim o pseudonimie Egon Fietke. Jest to wybitny łódzki twórca, którego ostatnia wystawa w elektrowni Scheiblera (czerwiec 2022, Fuzja) przyciągnęła setki odwiedzających. Artysta, który dwukrotnie zwiedził Manhattan i jest pod wrażeniem jego niezwykłości przygotował dziesiątki szablonów przedstawiających magiczne stwory, które pomieszkują na osiedlu: Acotango, Cordillera, Felinoid, Forezja i Forezja Wspinaczkowa, Incahuasi, Perkoz, Wierni Towarzysze czy Wspinacz Magnetyczny. Styl Andrzeja Miastkowskiego, jego wyobraźnia i umiejętność tworzenia niezwykłych światów i stworów idealnie koresponduje ze światem dziecięcych marzeń i wyobrażeń.
Technika szablonu jako taka potrzebuje dwóch par rąk: do trzymania i do pokrywania farbą, co pozwala naprawdę, aktywnie zaangażować dzieci w proces powstawania tych małych dzieł sztuki. Praca artystyczna stanie się też pretekstem do eksplorowania Manhattanu, osiedla wyjątkowego pod względem architektury, urbanistyki czy historii. Dzieci będą mogły wejść do miejsc zazwyczaj niedostępnych, takich jak budynek techniczny i piętra techniczne, podziemne przejścia, nadbudówki na dachach. To dodatkowo sprawi, że udział dzieci w projekcie może stać się prawdziwą wakacyjną przygodą
W ramach projektu odbędą się akcje artystyczne, w wyniku których techniką szablonu zostanie wykonanych kilkadziesiąt mikro murali, przeprowadzone zostaną warsztaty „szablonowe” których uczestnicy będą mogli samodzielnie ozdobić koszulki artystycznym szablonami, a na zakończenie, z okazji Dnia Wieżowca zostanie przez Egona Fietke wykonany mural (na ścianie przy wjeździe do garaży, ul. Piotrkowska 182) zatytułowany „Koty Manhattanu”.
Efektem projektu będzie też artystyczna mapa z zaznaczonymi mikro muralami.
W wyniku udziału w projekcie jego uczestnicy będą mogli nie tylko ciekawie spędzić wakacje w mieście, ale też zaadoptować się w przestrzeni i miejscu, które może dla nich nie być swojskie i bezpieczne. Wspólne artystyczne działania, wymagające współpracy z artystą i grupą, po których pozostanie trwały ślad w najbliższym otoczeniu to sposób na jego oswajanie, budowanie poczucia bezpieczeństwa i umiejętności uzyskiwania i dawania wsparcia. Ten skromny projekt stanie się pierwszym krokiem na drodze odkrywania i pokazywania, jak wyjątkowym miejscem jest łódzki Manhattan, co z kolei otworzy drogę do następnych artystycznych przedsięwzięć.

 

Realizacja zadania jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu zapewnionemu przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF

UNICEF logo 2017lodz kreuje logo 2