Katalog dokumentujący 10 lat działalności Fundacji Urban Forms

Katalog dokumentujący 10 lat działalności Fundacji Urban Forms

Po wielu miesiącach kompletowania faktów, zdjęć oraz opowieści pracowników, przyjaciół i artystów, wydaliśmy katalog dokumentujący 10 lat naszej działalności.

Katalog został poświęcony pamięci wybitnego artysty Tone - Roberta Procha, z którym niejednokrotnie mieliśmy szansę współpracować, a który odszedł w zeszłym roku. 

Autorkami katalogu są Wioletta Kazimierska-Jerzyk - dr hab., estetyczka i historyczka sztuki, Uniwersytet Łódzki; oraz Teresa Latuszewska-Syrda - prezeska Fundacji Urban Forms;

Wydawcy: Fundacja Urban Forms, Urban Creativity.

"Katalog został stworzony z myślą o sympatykach sztuki miejskiej, zainteresowanych poznawaniem i doświadczaniem przestrzeni miasta. Ma niewielki format, aby mógł służyć jako przewodnik – lekki, poręczny, ale i kompletny. Jest on zarazem opracowaniem dzieł, spełniającym kryteria opisu obiektów dziedzictwa kulturowego. A ponieważ jest sumą dziesięcioletniego zaangażowania we współtworzenie sztuki miejskiej i tak samo długiego doświadczenia przyjemności pomieszanej z rezerwą – musi dla czytelników okazać się czymś więcej. Jako współautorki mogłyśmy skorzystać z dwóch przywilejów: bezpośredniego dostępu do danych faktograficznych oraz interdyscyplinarnej formuły komentarza teoretycznego. Można zadać pytanie, czy w sytuacji, kiedy street art odwiedza się głównie w sieci, sztuka ta potrzebuje takich właśnie danych i tego rodzaju komentarza. Sądzimy, że tak. Obydwa te elementy są niezbędne, by kompetentnie włączyć się do dyskusji na temat wartości street artu. A żeby prowadzić ją bez uprzedzeń, trzeba spróbować spojrzeć panoramicznie i z kilku punktów widzenia. Tego wymagają realia funkcjonowania sztuki w przestrzeni publicznej. Warto docenić dzieło jako element większej całości, ale i coś, co ma siłę indywidualnego wyrazu."

Publikacja zawiera zdjęcia i zestandaryzowane opisy wszystkich prac zewnętrznych zrealizowanych przez Fundację Urban Forms w latach 2009–2019 przede wszystkim w Łodzi, a także w Bełchatowie, Gdańsku, Grudziądzu, Kostrzynie nad Odrą, Łęczycy, Magnitogorsku, Modlnej, Ostrowie Wielkopolskim, Ozorkowie, Pabianicach i Poznaniu. Od 2011 roku zbiór ten nazywany jest Galerią Urban Forms."

 

Katalog jest już dostępny w takich punktach, jak:

- Łódzka Organizacja Turystyczna, Piotrkowska 28

- Księgarnia Ossolineum

- Tytka na Piotrkowskiej.

 

Polecamy wszystkim miłośnikom sztuki miejskiej i nie tylko!