Dzieci i ryby głos mają!

Dzieci i ryby głos mają!

Ekologiczny mural Magdy Ćwik powstał na Teofilowie przy ulicy Wareckiej 1.

fot. Magda Ćwik

Magda Ćwik to polska artystka multidyscyplinarna, mieszkająca i tworząca w Barcelonie. Zdobyła dyplom z Malarstwa Abstrakcyjnego na Akademii Sztuk Pięknych w Rzeszowie, po ukończeniu studiów zamieszkała w Irlandii, gdzie rozpoczęła pracę jako projektant graficzny, jednocześnie eksperymentując z różnymi formami sztuki cyfrowej. Dzięki wrodzonej fascynacji malarstwem, zwróciła się jednak ku tworzeniu murali, swoje pierwsze prace namalowała w Dublinie i Barcelonie, od tego czasu najwięcej uwagi poświęca twórczości w przestrzeni publicznej.

Styl Magdy Ćwik to połączenie abstrakcyjnych kształtów wymieszanych z elementami ludzkiego fizys i wyrazistymi kolorami, które ożywiają prace artystki i nadają im własny, osobisty charakter. Skomplikowane figury zestawione z fragmentami twarzy są odzwierciedleniem nastrojów, uczuć i pragnień, odbiorcy mogą odnaleźć w nich wiele ukrytych znaczeń i odniesień do różnych artystycznych nurtów. Artystka wciąż rozwija swój warsztat i stara się przekraczać granice kreatywności wplatając niekiedy w swoje murale elementy instalacji.

Najnowszy mural Magdy Ćwik jest zatytułowany „Dzieci i ryby głos mają” i silnie wiąże się z obecnym stanem naszej planety, a także z jej niepewną przyszłością. Pomysł artystyczny muralu został oparty na wypowiedziach mieszkańców Teofilowa i przemyśleniach artystki na temat zmian klimatu na naszej planecie, potrzebie dbałości o środowisko i pozytywnym spojrzeniu w przyszłość oraz możliwości własnych wyborów. Użyte w muralu wzory i elementy tkanin nawiązują do włókienniczej tradycji miasta. Symbole i ikony recyklingu, odnawialnych źródeł energii, redukcji emisji CO2 do atmosfery lub świadomego spożycia żywności pochodzenia roślinnego są powszechnie znane i skłaniają do refleksji. Do ich namalowania użyto specjalnej farby świecącej w ciemności, co ma podkreślić plusy wykorzystania energii słonecznej. Na dole muralu znajduje się mapa świata - symulacja temperatury ziemi w roku 2100 przeprowadzona przez NASA.

W oficjalnej prezentacji muralu wzięły udział m.in. dzieci z pobliskiego przedszkola, które odcisnęły swoje dłonie na namalowanym przełączniku, który jest integralną częścią pracy. Przy okazji spotkania dzieciaki dowiedziały się dlaczego warto, i jak należy dbać o środowisko.

Mural Magdy Ćwik inspirowany postępującymi zmianami klimatycznymi zdobi ścianę budynku Spółdzielni Elektrotechnicznej POKÓJ przy ul. Wareckiej 1. Mural powstał w ramach projektu Teofilów Mon Amour, który jest dofinansowany z budżetu Miasta Łodzi.

 

Magda Ćwik, Work in progress, Warecka 1, Łódź 2019, fot. Paweł Trzeźwiński

Magda Ćwik podczas pracy, ul. Warecka 1, Łódź, 2019, fot. Paweł Trzeźwiński

 

Magda Ćwik, "Dzieci i ryby głos mają", ul. Warecka 1, Łódź, fot. P. Trzeźwiński 

Magda Ćwik, "Dzieci i ryby głos mają", ul. Warecka 1, Łódź, 2019, fot. Paweł Trzeźwiński

 

Magda i Roman

Magda Ćwik i jej partner Roman, oficjalne oddanie muralu.