Drugie życie murali

Drugie życie murali

Murale na Zarzewie, już od chwili powstania stały się dla mieszkańców identyfikatorem osiedla, czymś dla nich wyjątkowym, nadającym charakteru miejscu, w którym żyją. Kiedy malowidła zaczęły niszczeć, do Fundacji sami zgłaszali się ludzie z prośbą o ich naprawę. Już od kilku lat obiecujemy im podjęcie tego wyzwania i właśnie nadszedł na to czas!

fot. Paweł Trzeźwiński

 

W ramach Festiwalu Urban Forms 2014 pięciu polskich artystów wykonało podwójny mural na elewacjach wieżowców w łódzkiej dzielnicy Zarzew. Cekas, Proembrion, Chazme, Sepe i Tone wykonali dwie olbrzymie, korespondujące ze sobą prace, nadając im wspólny tytuł "Odzyski". Murale wpisały się w krajobraz otoczenia, stały się znakiem rozpoznawczym Zarzewa, integrowały i identyfikowały mieszkańców z najbliższą okolicą.

Niestety w 2017 roku, w wyniku długotrwałych ulewnych deszczy i wichur murale uległy zniszczeniu - farba zaczęła odpadać płatami, a malowidła straciły swój pierwotny wygląd i niszczały.

 DSC3189 3

fot. Paweł Trzeźwiński, 2018

DSC3202 5

fot. Paweł Trzeźwiński, 2018

Mieszkańcy osiedla poprosili Fundację Urban Forms o interwencję, a Spółdzielnia Mieszkaniowa Zarzew zadeklarowała współpracę przy naprawie murali. Autorzy prac zadecydowali jednak, że nie będą ich „naprawiać” i dali Fundacji wolną rękę odnośnie przyszłości malowideł, co umożliwiło podjęcie działań zmierzających do poprawy wizerunku tego miejsca.

Nieprzypadkowo zwróciliśmy się do australijskiego artysty Guido van Heltena z propozycją wykonania nowych murali na elewacjach wieżowców na Zarzewie. Chcemy, aby projekt sprostał wymaganiom oraz oczekiwaniom lokatorów, symbolicznie portretując wspólnotę osiedlową na Zarzewiu.

Artysta jest znany z projektów realizowanych w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami, a przedstawiają one zazwyczaj ludzi zamieszkujących dany budynek bądź okolicę. Niezwykła zdolność artysty do malarstwa fotorealistycznego sprawia, że jego murale budzą dużą ciekawość i wzbudzają silne emocje.

Angażując Guido van Heltena w ten projekt, chcemy wykonać ukłon w stronę mieszkańców Zarzewia i pozwolić im wraz z artystą stworzyć własny obraz społeczności tego łódzkiego osiedla. Wiemy, że jego projekt tchnie nowe życie w tę okolicę i zadowoli tych, którzy codziennie będą mijać bloki przy ulicy Morcinka w Łodzi.

Prosimy Was więc gorąco o wsparcie naszego projektu: https://wspieram.to/drugiezyciemurali 

Pomóżcie nam "odzyskać" "Odzyski"!